Med klinično analizo in empatijo

Pogledi, 25. september 2014 ― Tatjana Gromača (1971), hrvaška pisateljica, pesnica, esejistka in novinarka, se v četrti knjigi (Božji otročički, 2012) posveča družinskim razmerjem, vsaj na prvi pogled postavljenim v nevsakdanje okolje. Pripovedovalkina mati je pristala v norišnici, toda še preden Gromača začne konstekstualizirati ozadje te norije, pojasni, da se ji zdi »norišnica dokaj normalen kraj, kot da bi v njej neredko prebivali tudi taki, ki so dostikrat bolj zdravi in normalni od marsikoga na /…/ prostosti, zlasti pa od tistih, ki na /…/ prostosti slovijo kot pomembni, ugledni in vplivni ljudje«.

Koncertni vademecum

Pogledi, 25. september 2014 ― Sredi septembra se je poletni del slovitega glasbenega festivala v švicarskem Luzernu končal z rekordom v zasedenosti prireditev, saj so bile dvorane v povprečju več kot 90-odstotno polne. To je še toliko večji uspeh, kajti letos dva izmed največjih magnetov v zadnjem desetletju, dirigent Claudio Abbado ter skladatelj, dirigent in pedagog Pierre Boulez, nista sodelovala v programu.
Osebni pečat na pol stoletja podlage

Osebni pečat na pol stoletja podlage

Pogledi, 25. september 2014 ― Težko bi rekli, da Jimmyjev dom, najnovejši film britanskega veterana Kena Loacha, bistveno odstopa od njegovih predhodnih del. Veliko lažje je v njem najti številne elemente, ki ga opredeljujejo za tipično delo njegovega opusa. Zato so bili resnično žolčni in zajedljivi komentarji dela britanske kritike za mnoge povsem nepričakovani. Nato pa je še večje presenečenje pripravil kar Loach sam, saj se je nanje odzval tako silovito in čustveno kot morda še nikoli doslej. A zakaj se je kritika tako ostro lotila prav Jimmyjevega doma?

Bogovi so padli na Poljsko

Pogledi, 24. september 2014 ― Bogovi so padli na glavo je nepričakovana uspešnica, izdelek južnoafriške kinematografije z letnico 1980, ki je izvabljala huronski smeh, čeprav so bogovi omenjeni samo v naslovu in smo se gledalci smejali zapletom bušmanov iz puščave Kalahari ob soočenju s prazno steklenico kokakole. Baladine in romance je naslov romana poljskega pisatelja Ignacyja Karpowicza, v katerem bogovi v resnici sestopijo na zemljo, in sicer v »deželo v akciji«, Poljsko. 

Negotovost v morju gotovosti

Pogledi, 23. september 2014 ― Petdeset kritiških zapisov skozi večidel polemično soočanje z deli domačih sodobnikov in prednamcev izrisuje prepoznaven, z »angažiranim nelagodjem« prežet pogled na družbene, miselne in duhovne tokove samostojnih slovenskih desetletij ter stoletja, ki je še tu. 
Literarni leksikon o naratologiji

Literarni leksikon o naratologiji

Pogledi, 22. september 2014 ― Čeprav je vprašanje, kaj sploh je naratologija oziroma teorija pripovedi, še vedno odprto, bi jo lahko zelo osnovno opredelili kot disciplino, ki se posveča proučevanju zgodbe (oziroma strukture znakovnih sistemov v drugih disciplinah). Naratologija v literarni vedi torej po eni strani proučuje sam način pripovedovanja, pripovedovalca, pripovedne tehnike …, po drugi pa strukturo pripovedi, povezavo med dogodki in podobno.
še novic